çetin ticaret

ÇOMÜ'de, Organ Nakil Günleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ), Organ Nakil Günleri konulu toplantı gerçekleştirildi.

47151
ÇOMÜ'de, Organ Nakil Günleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ), Organ Nakil Günleri konulu toplantı gerçekleştirildi. 

Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği (TONKKD) ve ÇOMÜ işbirliğince Tıp Fakültesi Hastanesi salonunda gerçekleşen toplantıya, Çanakkale Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Okhan Akdur ile akademisyen ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını ÇOMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay yaptı. Türkiye’nin her yerinden katılımlarla ulusal bir kimlik kazanan toplantının ÇOMÜ’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Ahmet Reşit Ersay, "Organ nakli konusunda Nisan 2017’den beri faaliyet gösteren genç bir ekibiz. Bugüne dek 75 organ nakli yaptık. Kuruluş aşamamızda bizlerden desteğini esirgemeyen Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği’ne, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’na teşekkür ediyorum" dedi. 

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan ise, "Böbrek nakli yaptığımız hastaların çoğu marjinal böbrek dediğimiz riskli olgulardı. Ekibimize güvendiğimiz için hastalarımızı merkezimizde nakil yapmayı kabul ettik ve %95’in üzerinde başarılı sonuç elde ettik. Bu toplantıyla, organ bağışı konusunda daha derin bir bilinç elde edilmesini amaçlıyoruz" diye konuştu.

TONKKD Derneği Başkanı Uluğ Eldegez, 2018 rakamlarına bakıldığında Bursa Koordinasyon Merkezi’nin milyonda 25 organ bağışlayarak, Türkiye’deki en yüksek rakamları elde ettiğini ifade ederek "Arkasından milyonda 11 ile Samsun bölgesi geliyor. Bu rakamların gerçekleşmesi için Uludağ Üniversitesi Rektörü ve dekanına, ÇOMÜ’nün tüm ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun nasıl başarıldığı diğer bölgelerden gelenlere gösterilmeli" şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, Yoğun Bakımda Marjinal Donör başlıklı ilk oturumla devam etti. Toplantı iki gün boyunca organ nakli üzerine çeşitli oturumların gerçekleştirilmesiyle sona erdi.


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.