çetin ticaret

ÇOMÜ Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi Projesi Tanıtıldı

Çanakkale'de, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Destek Programı kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü adına başvurusu yapılan 'Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi' projesinin basın lansmanı ÇOMÜ TV Stüdyolarında gerçekleştirildi.

29304
ÇOMÜ Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi Projesi Tanıtıldı

Çanakkale'de, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Destek Programı kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü adına başvurusu yapılan 'Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi' projesinin basın lansmanı ÇOMÜ TV Stüdyolarında gerçekleştirildi.

Proje lansmanına, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur, GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, GMKA İl Koordinatörü Recai Başaran, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Kasım’ın yanı sıra protokol üyeleri ve akademisyenler katıldı.

Türkiye’de bu teknolojik düzeyde bir ilk olan ve 759.156,91 TL destek alan projenin yürütücülüğünü İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal yapıyor. Projede araştırmacı olarak İletişim Fakültesinden Doç. Dr. Tuğba Elmacı, Dr. Öğr. Üyesi Çağlar Doğru ve Öğr. Gör. Gökhan Akça yer alıyor.

Projenin tanıtımını yapan Prof. Dr. Hülya Önal, merkezin Çanakkale için önemli bir değer olduğunu vurguladı. Önal, “Hareket yakalama olarak adlandırılan MOCAP, 3D animasyon ve video renk düzenlemesi (Color Correction) uygulamalarının ülkemizde sınırlı sayıda uygulayıcısı bulunmakta ve özellikle MOCAP uygulamaları için yurt dışından yüksek maliyetler ile hizmet alımı yapılmaktadır. Proje kapsamında ÇOMÜ İletişim Fakültesi ek binasında yer alan Uygulama Stüdyosuna kurulan teknolojik alt yapı ile mevcut ders programına 11 adet ders eklenmiştir. Bu sayede Radyo Sinema ve Televizyon Bölümünün 741 öğrencisi güncel teknolojik alt yapıyı ve yazılımları kullanabilen bireyler olarak ülkemizde bu konulardaki iş gücü açığını kapatmaya yardımcı olacaktır. Bu projeyle Çanakkale merkezli olarak ülkemizde kullanabilen nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi kapsamında yer alan teknolojik alt yapı ve yazılımlar Güney Marmara ve ülkemizde nitelikli iş gücü yetiştirmenin yanında sinema, televizyon, sosyal medya ve dijital oyun sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler ve ayrıca bilişim, tıp, savunma sanayii, spor, robotik vb. alanlarda kullanılarak Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayacak ve Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde hizmet verecektir" dedi.

Prof. Dr. Hülya Önal’ın konuşmasının ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, stüdyonun işleyişi ile ilgili teknik bilgilendirmelerde bulundu. ÇOMÜ’nün Araştırma Üniversitesi olma yolunda iddialı projelerle adından söz ettireceğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Vali Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ile Jülide İskenderoğlu'na ve GMKA temsilcilerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, hareket yakalama stüdyosunda, Dr. Öğr. Üyesi Çağlar Doğru ve Öğr. Gör. Gökhan Akça’nın anlatımıyla gerçek zamanlı olarak üç boyutlu karakterlerin canlandırma performansı gerçekleştirildi. 


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.