çetin ticaret

Meral Akşener: Ahlak Duygusu Siyasette Çok Önemlidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Çanakkale Belediye Başkan adayının tanıtım toplantısı için Çanakkale'ye geldi.

67293
Meral Akşener: Ahlak Duygusu Siyasette Çok Önemlidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partiden ihracı istenen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'ın iddialarıyla ilgili olarak, "İlgili iddia sahibini isimlendirdiği kişilerin, 'Bunlar iftiradır' diyerek mahkemeye gittiği bir süreç bu. Dolayısıyla mahkemeye ve bu ilgili arkadaşın da tedbirli olarak ihraç sebebiyle disipline verildiği bir süreçte, hukuk açısından sadece bunu söyleyebilirim. Daha ayrıntılı bir cümle kurman mümkün değil ama tekrar söylüyorum edep, haya, ahlak duygusu siyasette çok önemlidir" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Çanakkale Belediye Başkan adayının tanıtım toplantısı için Çanakkale'ye geldi. Program kapsamında ilk olarak İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Akşener, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ziyaretine ilişkin soruya yanıt veren Akşener, "Bir nezaket ziyareti yaptı. Kendisine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda genel başkanları Özgür Özel'in de selamlarını getirdi. Bunun dışında herhangi bir durum söz konusu değil. Şunu söylemek isterim, bazı basın yayın organlarında tesadüfen gördüm; çirkin bir tavır oluştuğuna dair. Asla böyle bir şey yok. Tekrar söylüyorum, Mansur Yavaş bir nezaket ziyareti yaptı. Adı üstünde nezaket. Hepimiz açısından çok üzüldüğüm bir haber. Artık, Türkiye'de ipin ucu kaçtı. Misafir gelmiş, nezaket ziyaret yapan bir insana nasıl çirkin bir davranış sergilenir ki? Onu düzeltmek isterim. Kesinlikle öyle bir şey yok" diye konuştu.

'HİÇBİR ZAMAN NEZAKETİMİ BOZMADIM'

Partiden ihracı istenen İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'ın iddialarını yönelik açıklamada da bulunan Akşener, "Çok üzüldüğümü ifade etmek isterim. Bir prensibim var. Partimizden ayrılan arkadaşlarımızın hakkında bugüne kadar konuşmamaya özen gösterdim. Üyeleriniz ya da delegeleriniz bir liste yapar. O listeyi ya genel başkan olarak ben ya da bazı şehirlerimizde olduğu gibi üyelerimiz yapar. Dolayısıyla her şeye rağmen sorumluluk o şehrin seçmenine aittir. Yani izahta bulunacak olan orasıdır. Hesaplaşılacak ya da helalleşecek yer de orasıdır. Dolayısıyla, buna böyle inandığım için hiçbir zaman nezaketimi bozmadım. Zaman zaman da çok çirkin, haksız suçlamalara maruz kalmama rağmen" diye konuştu.

'HANGİ NASIRLARA BASTIĞIMIZI BİLMİYORUM'

Bu dönem ilginç bir şey oluyor diyen Akşener, şöyle devam etti: "O da şu, biz kurulumuzla (GİK) bir karar aldık. O kararda müstakil olarak seçime girme kararıydı. Türkiye'nin 81 ilinde aday gösterilmesi üzerine. O günden beri hem muhalif medya diye tanımlayacağımız alanlarda hem de yandaş medya ikisi birden ateş ediyor. Çok enteresan. Hangi nasırlara bastığımızı bilmiyorum. Gerçekten bilmiyorum. Çünkü bu parti, bu ülkeyi yönetmek üzere kurulmuş ve pek çok mücadele ederek, çok çirkinliklerle, iftiralarla, pisliklerle, hatta tehditlerle karşı karşıya kalarak bu günlere gelmiş. Dün, ben izlemedim ama arkadaşlarımızdan özet olarak bana anlatılanlardan çıkardığım yorum şudur; çok üzüldüğümü ifade ediyorum. Gerçekten çok üzüldüğümü ifade ediyorum. Söyleyeceğim şey şu; ilgili iddia sahibini isimlendirdiği kişilerin, 'Bunlar iftiradır' diyerek mahkemeye gittiği bir süreç bu. Dolayısıyla mahkemeye ve bu ilgili arkadaşın da tedbirli olarak ihraç sebebiyle disipline verildiği bir süreçte, hukuk açısından sadece bunu söyleyebilirim. Daha ayrıntılı bir cümle kurman mümkün değil ama tekrar söylüyorum edep, haya, ahlak duygusu siyasette çok önemlidir" dedi.

BU ÜLKENİN İNSANLARINI, ÇOK SEVENLER BİR ARAYA GELDİK'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Çanakkale'de partisinin il başkanlığı ziyaretinin ardından bir otelde düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı. Programda Akşener’e İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural, İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu ile belediye başkanları, partililer ve çok sayıda vatandaş eşlik etti. Türkiye’nin her bir sosyal kesiminden insanların bir araya gelerek buluştuğu tek partinin İYİ Parti olduğunu söyleyen Akşener, "Eğer siz hakkın, hakikatin, halkının ve zayıfın yanındaysanız, başınız dertten kurtulmuyor. Biz bu ülkenin insanlarını, çok sevenler bir araya geldik. Kimimiz şehirli, kimimiz köylü, kimimiz ilkokul mezunu, kimimiz profesör, kimimiz ortaokul mezunu, kimimiz üniversite, kimimiz lise, kimimiz doçent, kimimiz iş insanı, kimimiz işçi, kimimiz öğretmen, kimimiz avukat, kimimiz ev kadını, kimimiz eve temizliğe kadın, kimimiz çocuğunu okutmak için bileziğini satan kadın, kimimiz o çocuğu okutan bir başka kadın. Hem sosyal disiplinler açısından hem inançlar açısından hem aidiyetler açısından hem de yapılan işler açısından Türkiye’nin özeti olan siyasi partisidir. Onun için dimdik, Elif gibi dost doğru insanların bir araya geldiği bir siyasi partidir. Böyle insanların bir araya gelişi doğal olarak çok kolay olmuyor. Birbirini kontrol eden, takip eden, destek çıkan ama aynı zamanda da yanlış yapıldığında önce uyaran sonra gerekeni yapan insanlardan oluşan bir siyasi parti. Yüzde 100 karşısında hazır durduğumuz 1’incisi Cenab-ı Hak diğeri de milletimiz. Para, itibar, şu, bu için milletini, memleketini zora düşürmeyecek, düşürmeye kalkışanı da engel olacak insanlardan oluşan bir siyasi parti. Zorluklara katlanan, iftiralara dimdik duran ve her türlü eziyete göğüs geren insanların oluşturduğu bir siyasi parti" dedi.

'AYRIM YAPMAYACAKSIN'

Çanakkale’nin doğal güzelliklerine de değinen Akşener, “Çanakkale böyle bir yer, gece kalan insan yok. Senden istediğim şu, bir hedef koyacaksın; yıllık şu kadar turist gelecek diye ve onu çalışacaksınız. Emeklilerin hayatını kolaylaştıracak her şeyi yapacaksın. Turizmi geliştirdiğin andan itibaren buradaki gençler burada kalacak. Çünkü istihdam yaratılacak ve buradaki gençlerin umudu bir başka şehir ya da Avrupa'daki herhangi bir ülke olmayacak. Sosyal belediyecilik, sosyal devlet anlayışını başka türlü uyguluyorlar. Sosyal belediyecilik anlayışını, İYİ Partili mi, başka partili mi, inançla mı diye ayırmadan hayata geçireceksin. Beytülmal'dır devletinin size verdiği bütçe, çünkü milletin parasıdır. Oraya el uzatanın da elini kolunu kıracaksın. Dünyanın her yerinden Çanakkale'ye sadece o şehitliği görmek için pek çok insan gelmelidir. Geliyor, kalmadan gidiyor. Gelenlerin kalıp dualar edebilecekleri, hangi inançtan olursa olsun imanlarını tazeleyecekleri bir yer olması gerekiyor. Ülkene, milletine hangi alandan geliyorsan gel, bir şehit kabri gördüğünüz zaman o sizin günlük hayatınızda bazı yanlışlıkları ortadan kaldırır. Herkes için geçerlidir. Dolayısıyla hem orayı hem Kazdağları’nı hem denizi ihya edeceksin. Şuculuk, buculuk üzerinden ayrım yapmayacaksın. Belediye alındığı zaman da umarım seçimlerin hemen ertesinde buraya geleceğim" diye konuştu.
Akşener, yaptığı konuşmanın ardından partisinin yerel seçimlerdeki Çanakkale Belediye Başkanı adayının Burak Kunt olduğunu ilan etti. Programın ardından Akşener, kentten ayrıldı. 


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.