çetin ticaret

CHP'li Aday Adayından 'Muharrem Erkek' Kararına Tepki Yürüyüşü

Çanakkale Belediyesi Başkanı Aday Adayı olan mevcut Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, CHP Parti Meclisi'nce (PM) belediye başkanı adayı olarak Muharrem Erkek'in gösterilmesine tepki gösterdi.

61056
CHP'li Aday Adayından 'Muharrem Erkek' Kararına Tepki Yürüyüşü

Çanakkale Belediyesi Başkanı Aday Adayı olan mevcut Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, CHP Parti Meclisi'nce (PM) belediye başkanı adayı olarak Muharrem Erkek'in gösterilmesine tepki gösterdi. Erkek'in adaylığını ön seçim yapılmadığı için 'atama' olarak niteleyen Mutluay, Çanakkale'den Ankara'ya yürüyüş başlattı. Mutluay, "Çanakkale İl Belediye Başkanlığı için üye iradesini hiçe sayan atama kararının düzeltilmesini, üyelerin tam katılımıyla örgüt gözetiminde ön seçim yapılmasını talep ediyor; ön seçim, demokrasi ve değişim için Ankara'ya yürüyorum" dedi.
 
CHP Parti Meclisi, 21 Aralık'ta Çanakkale Belediye Başkan adayı olarak eski Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'i gösterdi. Bunun üzerine belediye başkanı aday adayı olan mevcut belediye başkan yardımcısı İrfan Mutluay, karara tepki gösterdi. Mutluay, bugün Truva Atı önünde yaptığı basın açıklamasının ardından Çanakkale'den Ankara'ya 'Demokrasi ve Değişim' adı altında yürüyüş başlattı. 32 yıldır demokrasi ve doğa haklarını, yaşamı savunduğunu söyleyen İrfan Mutluay, "Demokratik düzen içerisinde, tüm hakların korunduğu, özgür, eşit, adaletli ve çağdaş bir Türkiye özlemiyle mücadele ettim ama inanın, Cumhuriyeti kuran, çok partili hayata geçerek demokrasi adına ilk adımı atan partimde; demokrasi için demokratik değişim için seçme ve seçilme hakkının korunması için mücadele edeceğim hiç aklıma gelmezdi. Çıktığım bu yolu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluş ilkelerine ve devrimlere yürekten bağlı bir partili olarak kendime görev sayıyorum" dedi. 
 
'EN DOĞRU ANKET, CHP'NİN SANDIĞIDIR'
 
Mutluay, "Büyük kurultayda 'değişim' sloganıyla yola çıkan, ön seçim için 'namus ve şeref' sözü veren genel başkanımız, Cumhuriyet Halk Partili üyelerde ve kamuoyunda parti içi demokrasi ve 'demokratik değişim' adına büyük bir inanç ve güven oluşturmuştur. Çanakkale, demokrasi kültürünün ve geleneğinin en gelişmiş olduğu kenttir; barışın ve özgürlüklerin kentidir. Partimiz 2019 yerel seçimleri öncesinde eğilim yoklaması yaparak belediye başkan adayını belirlemiş, eğilim yoklamasında yüzde 60 oy alan adayımız yerel seçimlerde de aynı oranda oy almış, Türkiye'deki en yüksek oyla seçilen il belediye başkanı olmuştur. Bu durum göstermektedir ki; en doğru anket, CHP'nin sandığıdır. Ortada büyük bir başarı deneyimi varken, 'değişim' sloganıyla yönetime gelenler, partiyi demokratikleştirmek bir yana, il belediye başkanlığı için 4 aday adayının bulunduğu kentimizde üye iradesi hiçe sayılarak, atama ile aday belirleme yöntemini seçmiştir. Soruyorum; 4 bin 500 üyenin iradesinin yok sayıldığı bu karar hangi demokratik değişim anlayışıyla örtüşür" diye konuştu. 
 
'ANKETİN SONUÇLARINI GÖRMEK EN DOĞAL HAKKIMDIR'

Parti Meclisi'nin bu kararı neye dayanarak aldığını soran Mutluay, "Anket sonuçlarına göre, değerlendirme yapıldığı söylentileri var. Çanakkale kamuoyunda yaptığımız araştırmalarda bir şirket dışında başka bir anket çalışmasının yapılmadığı gerçektir. Bu araştırma ise yalnızca 2 adayın sorulduğu, aday olmamasına rağmen mevcut belediye başkanının anket soruları arasında yer aldığı, mezhep, inanç, farklı bir ana dil gibi parti tüzüğümüz ve ilkelerimizle örtüşmeyen provokatif soruların yer aldığı anket mi kastedilmektedir? Parti yetkililerince en az 6-7 firmayla bağımsız ve güvenilir anket çalışmaları yapılacağı söylemi bir kandırmaca mıydı? Eğer genel merkezimizce yaptırılan anketler var ise bu anketlerin hangi şirketler tarafından yapıldığı, hangi soruların sorulduğu, yaş, cinsiyet, eğitim, gelir, hata payı gibi hangi kriterlere ve örneklemelere göre yapıldığı tüm şeffaflığıyla kamuoyuyla paylaşılmalıdır. En azından içinde adımın geçtiği anketin sonuçlarını görmek bir aday adayı olarak benim en doğal hakkımdır. Bu hakkımı da sonuna kadar arayacağım" açıklamalarında bulundu.

'DEĞİŞİM İÇİN ANKARA'YA YÜRÜYORUM'
 
"Ön seçim isteyen üyelerimizin iradelerinin yok sayıldığı, ön seçim yerine, İstanbul ve Ankara'da, lobi ve kulis siyaseti peşinde koşan adayın tepeden atandığı bu anlayışı tümüyle reddediyorum" diyen Mutluay, "Adaylıkların yolu, İstanbul vizeli Ankara kuşatmasından geçiyor ise bunun adı demokratik değişim olamaz. Bugüne değin emeği, demokrasiyi, toprağı, suyu, ağacı, hayatı nasıl savunduysam; parti üyelerimin ve Çanakkale halkının seçme hakkını, kendimin de seçilme hakkını sonuna kadar savunacağım. Bu amaçla; partimizin 21 Aralık 2023 tarihinde yapılan Parti Meclisi'nde toplantısında, Çanakkale İl Belediye Başkanlığı için üye iradesini hiçe sayan atama kararının düzeltilmesini, üyelerin tam katılımıyla örgüt gözetiminde ön seçim yapılmasını talep ediyor; ön seçim, demokrasi ve değişim için Ankara'ya yürüyorum" diye konuştu.


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.